Falešné vlastenectví

 Přítomní, kteří nevzpomínají na mrtvé a nemyslí na budoucí, jsou spíše vším jiným než národem.

Viktor Dyk

Falešné vlastenectví zase ovládlo Českou republiku. Ano, máme tady Mistrovství světa v ledním hokeji 2011. Musím se smát, když na mě na sociální síti „vyskočí“ skupina: Jsem VLASTENEC,proto nejdu ve čtvrtek do školy, budu radši sledovat hokej.

I když v dnešní době, je vlastenec asi už jen ten, co mává párkrát do roka vlaječkou, při sportovních událostech.

Se slzou v oku čte člověk o těch dobách, kdy vlastenectví bylo bráno jako samozřejmost, bohužel nástup levicové pseudoideologie, tuto vlastnost vymazala ze srdcí lidí, naštěstí ne ze všech.

Nyní mnozí z nás pozorují, kterak se ve tmě topí pojmy jako jsou tradice, historie, kulturní dědictví, vlast, rodina, národ a mnohé další. A je nám nalháváno, jak přijdou světlejší zítřky v multikulturním podání.

Nevím, zda mám plakat nebo se smát, když vidím, že ve stupidní reklamě na hokej jsou postavičky v národních dresech, pomalování národníma barvama, křičí: „Češi do toho!“ a do toho záběr na chlapíka, jak se snaží foukat do vuvuzely. Dál si myslím, že netřeba komentovat.

Vlastenectví, láska ke své vlasti není o pouhém fandění, je to přece zcela přirozený cit. Je smutné, že Češi jsou spojení a jednotní jen při příznivých sportovních výkonech, protože pokud sportovní výkony nekorespondují s představou fanoušků, „vlastenců“, tak se stydí za to, kým jsou.

Jak už bylo řečeno v citátu výše, měli bychom ctít ty, jenž se nám snažili vyšlapat cestu, zvelebovat, rozvíjet, zkrátka zanechat po sobě něco, co by předali budoucím generacím. My máme přece stejnou povinnost předat něco budoucím generacím, svým potomkům, aby také měli být nač hrdí, aby v nich byla ona národní hrdost.

Další příklad uvedu na jiné reklamě, kdy lidé hovoří o tom, co by nikdy neudělali, kdyby nebylo hokeje, jak jsem řekla není to jediné, co nás spojuje, je to náš jazyk, kultura, tradice, historie, ale také budoucnost.

Takže v samotném závěru zjistíme, že převážná většina fanoušků, „vlastenců“ jsou lidé, kteří jsou pro státní aparát zcela neškodní. Nastala tzv. devalvace slova VLASTENEC, ten kdo jím je, se dnes označuje zcela jinými termíny, např.: rasista, nacista, neonacista, fašista, xenofob, šovinista a podobně.

Říkám si, copak dokážete být pyšní jen na sportovce a pivo?

Obrázek sedí i na naše lesy a háje…

Reklamy

5 komentářů

 1. Tohle mě také vždy „pobaví“, jak jsou všichni ve správnou chvíli správní vlastenci. Co mě ale dost zamrzelo, byl bohůmžel slovenský šovinismus v utkání s Ruskem…

 2. hlavně že vy ste všichni obrovský vlastenci,když uznáváte hitlera a podobnou špínu

 3. Myslím, že by autor měl poznat mnohem víc Čechů, než napíše soud na celý národ. Ve svém okolí nemám žádné falešné vlastence a hokeji fandí všichni. Je smutné, že má někdo ve svém okolí jen lidi travící čas v hospodě, s nízkým IQ nebo vzděláním, nezajímající se o nic než o sebe nebo zisk, a pak napíše takový článek.

 4. Souhlas s autorkou.
  Problém je v tom, že většina lidí moc nerozlišuje mezi přirozenými city, které jsou v článku naznačeny.

  Na jedné straně jsou národovci, pro které je důležité pokrevní pouto s příslušníky jejich vlastního etnika. Tedy je zde stavěno na více či méně vzdálených příbuzenských vazbách, na kontinuitě s vlastními předky a potomky, na pocitu spřízněnosti,na většinově stejných vrozených vlastnostech, na pocitu pevného článku v řetězu. Tito lidé si jasně uvědomují, že rodná hrouda je sama o sobě ničím, teprve lidé a jejich vzájemné vztahy ji oživují a dělají z ní vlast. Tedy uvědomují si jasnou hierarchii-první je národní cítění a teprve z něho povstává vlast. Obojí je pro ně cenné, ale první je nadřízené druhému.

  No a pak jsou zde pouzí vlastenci. Ti žádné etnické pouto necítí. Ti mají vztah pouze k hroudě, k území, k občanství státu, k matérii. Nezáleží jim na tom, že území se stane vlastí, až když ho národ obydlí, hroudu zušlechtí, prožijou spolu dobré i zlé a národ za ní prolije krev. Kdekdo může mít takto mělce „rád“ NAŠÍ zemi, třeba příležitostný hokejový fanoušek. I Cikán či Žid, dokonce i starý veškrna může být takovýmto vlastencem. Kdejaký demokrat…..se svým všeobjímajícím občanským principem. Ale vždycky to bude vztah jen povrchní, plytký, neplnohodnotný, ničím nepodložený…..jako nějaký občasný koníček či co….

  Měli bychom umět rozlišovat mezi těmito skupinami.

 5. Fjacek, kdes na to přišel? Já nikoho takového neuznávám… Hlavně se mi líbí, že jsi další, kdo jen své myšlenky a názory vidí jako jediné správné…

  Hloupost – kde jsem napsala, že takoví jsou všichni? Zkus si znova přečíst 3. odstavec 😉

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: