Punk´s not red !

Tak na úvod, co je to vlastně Hate punk?

Je to všeobecné označení pro lidi, kteří mají co dočinění s punkovou subkulturou, ale nepatří do mainstreamu ani do drogového undergroundu. Spadají sem nacionalističtí, konzervativní, antikomunističtí a oi! punks. Tvoří tedy protipól „peacepunkové“ a rudé odnoži tohoto hnutí. Většinou se řídí heslem Punk not red. Hatepunk nemá žádnou jednotnou ideologii, pravidla atd. Přeci jen je to punkové hnutí, a tedy svobodné. Drží se ale odporu proti komunismu, drogám a multi-kulti. Svým zjevem a chováním jsou spíše Old School. Pro tento směr se vžilo označení Nazipunk, ale toto označení je nepřesné, a nevystihuje plně tuto subkulturu. Každý hatepunker zdaleka není neonacista, a nacismus s punkem nejde tak úplně dohromady. Proud Hate punk nikdy nebyl moc rozšířen, a vždy to byl a stáje je pravý underground. Nejde o žádnou módu, neboť Hatepunk nenávidí 90% ostatních punks. Ale jsme tu a nestojíme o ničí lásku 😉 .

Proč název Hate punk?

S tímto názvem pravděpodobně přišla jako první americká kapela Warfare 88. Název je to celkem vystihující. Punk přeci mimo jiné vznikl jako reakce na neúspěšné hnutí Hippies. Hatepunk říká, že svět je plný nenávisti, kde vládne ten silnější. Svět nebyl, není a nikdy nebude plný lásky, pochopení a tolerance. Hippies byli jedním z prvních nepřátel punku a současné době se však naprostá většina punks jako hippies chová, obléká a vystupuje. Užívání marihuany, batikované oblečení s mírovými motivy, korálky, sandále atd. Prostě něco, co do punku nepatřilo. A Hate punk se svým způsobem snaží věci vrátit do starých kolejí. Žádný mír a porozumnění, ale jen tvrdá realita ulice. Těžké boty, ohrnuté džíny a dlaň sevřená v pěst.

Je tento směr v punku nový?

Zdaleka ne. Už v roce 1978 zformovala National Front v Anglii organizaci Punk Front, která združovala nacionalisticky laděné punks. Organizace sice neměla dlouhého trvání, ale semkla nacionalisty a konzervativce z řad punkerů, objevili se první nacionalistické punkové kapely, a začala existence nejnenáviděnější části punkové subkultury. A trvá od té doby až doteď a po celém světě.

Před dvěma lety, 15. ledna nás opustil Dieter Samoy – Vzpomínáme…

Jak to bylo u nás?

Ani u nás není Hate punk novou záležitostí. Vlastenecky smýšlející punk nebyli od počátku subkultury u nás žádnou vyjímkou, a jejich existence nelze popřít. I několik kapel zabrnkalo ve svých písních na patriotickou strunu, a na strunu netolerance vůči problémovým etnikům. Další kapely pak vznikly přímo jako hatepunkové. Například pražská Celková Impotence na svém albu měla song Nazi punk not dead. Zde ale nešlo o projev nacismu, protože kapela chápala pojem Nazipunk jako nacionalistický, a ne nacistický. I z textů je to zřejmé, kapela operuje hlavně s českým vlastenectvím, o nějakém nacismu tedy nemůže být řeč. Tato kapela hrála přibližně v první polovině devadesátých let. Po roce 2000 se mihla Českou Republikou ještě crazy-hate punková kapela Stahlregiment. Další kapely se Hatepunku blížily svým patriotismem, antikomunismem a tvrdým odmítavým postojem proti drogám – například Hrdinové Nové Fronty, Alexej Panzerfaust, Arbeiter atd.

Kapela ze severu, na živo mnohem lepší, špatná kvalita nahrávky.

Jaký styl hudby je typický pro Hatepunk?

Pravděpodobně je to street punk a Oi! punk. V jižní části Evropy a v Jižní Americe je populární chaos punk. Vyjímkou není poslechn ani SKA. Ale hudební vkus má asi každý jiný. Co však odsuzuje drtivá většina hatepunkerů, je crust punk. Tento směr vystihuje špína, drogy, a zjev lidí z této větve ani punk už nepřipomíná. Dready, oblečení jako na tekkno párty, drogy, to není nic pro nás. Fuck crust!

Liší se vzhledově hatepunk od ostatních punks?

Zde můžu hovořit opět pouze za sebe a své okolí. Hodně se setkávám s klasickým old school – stylem. Punk ale nemá žádnou uniformu, takže volba vzhledu je na každém jedinci. Vím, že hodně jsou preferovaná krátká číra, protože při rvačce je nepřítel nechytí tak snadno do ruky jako dlouhé vlasy. Často se vyskytují nášivky a placky nekorektních kapel nebo hesla, odkazující k hatepunks. Ale i tady musím zopakovat, že vzhled a oblečení je volbou každého zvlášť, nikdo nikomu neříká, co má nebo nemá nosit.

Co z punku posloucháš ty?

Pokud zůstanu u hatepunkových a jim podobných kapel, tak z českých je to hlavně HNF, Alexej Panzerfaust a Celková Impotence, to jsou pro mě legendy té doby, kdy byl u nás punk ještě poměrně novou záležitostí. Ze současných je to třeba Násilí s.r.o., Glejt, nebo Normals?!. Ze světové scény pak Forward Area, Warfare 88, Kill Baby, Kill!, Filopatria, Punkfront atd. Mám rád hlavně streetpunkový styl.

Už bylo řečeno, že Hate punk není spoután pravidly a dogmaty. Jaké postoje tedy vyznáváš konkrétně ty?

To není jednoduchá otázka, na toto téma bychom mohli diskutovat celý týden. Zkusím to tedy ve zkratce, ale podotýkám že mluvím pouze za sebe, a v žádném případě ne za Hatepunkové hnutí. Cítím se být hrdým Čechem a Evropanem, ale odmítám primitivní rasismus. Nemám rád multikulturalismus, protože zabíjí naše tradice, národ a kulturu. Rád piju pivo, nekouřím, a nemám rád drogy, marihuanu nevyjímaje. Marihuana je to, co dělá z hrdých punkerů smradlavé hipíky. Pokud je ale někdo na alkoholu závislý, je to špatně. Alkoholik je pro mě to samé co narkoman. Mám rád punkovou hudbu, ale i ska, rock nebo black a death metal. Z hudby mě neoslovuje Hard core, Hip-Hop nebo alternativa. Ale nesoudím lidi podle toho, jestli jsou skinheadi, punkeři, hip-hopeři nebo něco jiného. Pokud je člověk rozumný a má něco v hlavě, je jedno co poslouchá, nebo jak se obléká. Nemám rád politikaření, ale pokud už o politice musím mluvit, považuji se spíše za stoupence tzv. Třetí cesty. Odmítám kapitalismus a ze srdce nenávidím komunismus. Co se týká subkultur, líbí se mi myšlenka spojeného undegroundu – Punk, Skins and Metalheads united 🙂

Jaký máš názor a apolitiku?

Apolitické lidi beru, ale jejich „postoje“ neuznávám. Kapela dle mého nepolitická být svými texty může, ale lidé ne. Každý má přece nějaký názor na stav věcí kolem sebe. Spíš jde o to, že se je bojí nebo stydí vyjádřit. A je jedno, jestli kvůli okolí, kvůli jakésy korektnosti nebo něčemu jinému. Kdo žádný názor prostě nemá, je dle mého skromného názoru omezený ignorant 🙂 .

S jakými se setkáváš reakcemi na styl, který sis vybral?

Co se týká nacionalistického hnutí, musím říci, že jsem byl mile překvapen. Vím dobře, jak těžké to měli lidé kolem Celkové Impotence, když válčili jak s anarchisty a SHARP, tak s NS skinheady. Dnes je už situace trochu jiná. Mezi nacionalisty zejména modernějšího ražení již nemám sebemenší problém. A druhá strana barikády? S tou se prakticky nestýkám. Ale pokud už k tomu dojde například na nějakém koncertě, zaznívají od nich hlasy o tom, že nejsem pravý punk, že si jen na něco hraji atd. Pokud mám náladu diskutovat, pak se ptám, co tedy dělá pravého punkera. Kdo rozhodne o tom, kdo je a kdo není punker? Kdo má kompetence na to, aby určil nějaká pravidla? A měl někdy punk nějaká pravidla? Tím, že říkají, kdo je a kdo není punk, se sami vlastně z řad punkerů vyřazují.

Náš rozhovor je u konce, děkuji ti. Chtěl bys něco vzkázat?

Já děkuji a vzkaz? Snad jen : PUNK´S NOT RED! 🙂

Reklamy

7 komentářů

 1. Zkusím jestli budu mít svobodný prostor.Příznivce punku jsem cca 10let.Za tu dobu jsem byl konfrontován asi všemy proudy této kultůry.Jsem běloch s nohou č.43 a zelenými oči takový jsem se narodil to není můj uspěch takže tomu nepřísluší žadné vychloubání.Rozhodně mi vadí drogy v ulicích natož pak v moji subkultůře.Takže stimhle souhlas.nedá se ale říct že někde jich je víc a někde mín.Drogy berou vrcholoví sportovci i celebrity.jsou hákoši co sterojdujou a opíjej se a pak potkáš anarcháče co žerou jen věci ze zdraví výživy oba případy nejsou ani zdaleka ojedinělé.Jsou i dredaři co lezou po horách jezdí na kole a neberou drogy! Takže si vyndejte hlavu z prdele a vyserte se na tu trapnou propagandu ,ešte někoho popletete!Pokud je někdo tak hloupý a bere drogy tak se potrestal sám.Něco co vážně nesnášim tak to sou totalitní režimy které se snaží míchat do běžného života.Co chtěj po undergoudu a holigans ale nechápu. ten jim už z principu nemůže patřit.Je mi jedno jestli si myslý že jsou v levo nebo v pravo,muslimové nebo křestani.Seru na ně! budu se kámošit s kym chci a poslouchat co chci.Třeba i asijský punkače nebo jamajský skinheady! Cítim nostalgii a hrdost na pouliční kultůru at už punkovou skinheadskou či hip hopovou.To je to co nám zavidíte!Pacifisti jsou k smíchu o tom žádná,ale zbít člověka s nenásilným přístupem k životu je ubohost.Být punk znamená v první řadě přistupovat k věcem svoji hlavou i za cenu potíží a nedat na propagandu a nenechat se zmanipulovat. každý má ,ale svou hlavu nikomu nic netlačim,ale jestli bude někdo něco vnucovat mě tak dostane pravou nefalšovanou českou facku! To co si tu popsal jsou boneheads! hajlovačky u kill baby kill a politický zmanipulování u těch ostatních…to jen další snaha jak protlačit politiku do scény.Být patriot znamená znát svoji historii.Znát slova a činy lidí kteří nam tu kulturu zanechali a nemrvit to.Co třeba revolta punkáčů proti britskýmu nacionalismu?původ skinheadů?vznik hip hopu? Lidice? Ležáky? zakrití sv.Václava hakovým křížem? uzavření českých univerzit? mučení českých lidí?zbavte se politickejch sráčů kteří nas všechny ustavičně podváděj jen aby honily body! zbavte se zmrdů kteří říkají že být vlastencem znamená být NS! a pak se spolu můžem bavit co odkážeme my kultůře našich dětí!!! Good night …:D

  • Pane Polib si :), svobodný prostor jste dostal, ale pravděpodobně jste měl nejdříve napočítat do deseti, než jste napsal Váš komentář.
   Přijde mi, že jste pravděpodobně onen rozhovor buď nečetl, a nebo nepochopil. NIkde nikdo netvrdí, že je někde drog méně a někde více. Nikdo nikde netvrdí, že všichni dreadaři jsou líní narkomané. Nikdo nikomu nenutí, co má poslouchat a nebo s kým se má bavit. Jde o rozhovor s jedním příslušníkem tohoto směru, a on několikrát zdůrazňuje, že mluví pouze sám za sebe. O politice mluví jako o součásti svého života, svého názoru a identity.
   Když pominu větu „Znát slova a činy lidí kteří nam tu kulturu zanechali a nemrvit to.“ kde jste (stejně jako ve zbytku Vašeho příspěvku) zmrvil český jazyk šíleným způsobem, tak ani Vy zřejmně dostatečně neznáte historii a pletete si pojmy s dojmy. Pochybuji, že za vyhlazení Lidic a Ležáků mohl hatepunk. A „zakritý“ nebyl sv. Václav, ale Jan Hus na Staroměstském náměstí…
   Celkově spatřujete poselství tohoto článku úplně jinde, než kde ve skutečnosti je. Nikdo zde neříkal, že hatepunk je jediný správný punk, nikdo nepsal o vzniku hip hopu, který neustále předhazujete, nikdo dokonce nemluvil ani o „původu skinheadů“ (zde pravděpodobně máte namysli původ a důvod vzniku subkultury skinheads).
   V současnosti jste „české lidi“ nejvíc mučil vy, alespoň ty, kteří byli tak odvážní, že dočetli Váš komentář až do konce…

 2. Polib si 🙂

  No, vážně pěkné kázání. Já jsem skinhead sedmnáct let. Pamatuju tzv. „Nazipunk“ v plný slávě. Ale to co tady píšeš za keci o jamajskejch „skinheadech“, to si strč laskavě do análu. Nepopírám, že Rudeboys (negři) měli vliv na první skinheady v šedesátých letech. Ale v konci sedumdesátých už bys ty čmoudy mezi pleškama nenašel. To jsou akorát debilní kecy, který sem tahaj šarpáci a podobná sebranka, protože maj máslo ma hlavě. To oni nemaj žádnou tradici. Nejlepší skinheadská kapela všech dob Skrewdriver zpívala a hrála o skutečném životě a netahala do toho žádný multietnokecy, co zkoušej blbečkové a pseudoskinheadi šarpové. Nejsem NS, ale radši pokecám s někým, kdo mě dokáže vysvětlit, proč on NS je, než s někým, kdo ani neví, že národní socialismus je český vynález. Budeš se asi divit, ale je to tak….. Tak si to přeber, jak chceš a než zase do toho zatáhneš Lidice, tak si přečti něco o Stříbrném a Klofáčovi. Těším se na odpověd‘!
  Good night nasráno v kotrbě!

 3. Pro Mysliče 🙂
  Pokusím se ti odpovědět snad nic neopomenu.Přijde mi že jsem nebyl uplně pochopen.Vypadá to jako by stačilo řict „jamajskej skinhead“ a už sis mě někam zařadil ,ke všemu do skupiny ke které nepatřím.S tim vývojem to vidim stejně jako ty a nikdy jsem netvrdil opak.Černý v 70.letech scénu houfně opoušteli to je svátá pravda. Nejspíš kvůli zrozování punku a podoby streetkids kdo ví? Snad budeš souhlasit s názorem mého kamaráda který na otázku co znamená být skinhead odpověděl „rovnej,čestnej,hrdej grázl.Nic víc nic mín“ 😀 a já to mám stejně.Vidim to tak že pokud někdo najde ve scéně svoji cestu a nebudem se v tomhle lišit tak je mi jedno kdo byli jeho rodiče nebo v jakých vrsvách se narodil a vyrůstal.Ruku na srdce spousta z nás to v životě něměla jednoduchý a často sme se s našimy rodinami rozcházeli ve zlém.Jediné co sme v životě měli bylo to co jsme si udělali sami a to včetně hudby a mody!Jizvy na duši,jizvy na ksichtě…ale o to víc sme silnější. 🙂 Možná kdyby bylo vic cikánů skinheadů bylo by problémů mín… kdo ví? Příliv přistěhovalců ,čtvrtě a gheta je jiné téma.
  Už jsem slyšel že NS je výtvor čechů od pár lidí.Takže to nezpochybnuji.Jenže no a? to je jako bys řekl že pravá cesta Ruska je komunismus.Politici chtěji jen moc…je jedno co o sobě říkají všichni se chovají stejně.Subkultura která už z principu je alternativní jim je trnem v oku. Kapitalisti si ji chtějí koupit komunisti zabít a nackové přivlastnit.Tak to vidím já.A o pánech Stříbrném a Klofáčovi.vážně slyšim poprvé třeba bys mi mohl něco doporučit nebo tak.:)

  Snad ti to nebude znít zase jako kázání ve scéně jsi skoro jednou tak dlouho takže tě nechci poučovat spíš se hájím.Nejvíc mě nasere když potkám cizího Skinheada kterýmu bych prej měl něco dokazovat to není moc united co? 🙂

 4. polib si 🙂

  Je to jednoduché: Zadej si „Stříbrný“ a „Klofáč“ do Googlu. Jejich knihy tady naposledy vyšly ve třicátých letech a já silně pochybuju, že novopečený „národní socialista“ Paroubek na ně bude navazovat. Pojem „národní socialismus“ vymysleli ve Franciii, ale první skutečně národně socialistická strana vznikla u nás asi před stodeseti lety ještě za Rakouska a rakouští Němci se honem museli opičit a tak se to dostalo i do Bavorska. .
  Voni ti polityci ti to nikde neřeknou, ale je to tak. Ještě k těm prvním skinheadům: Voni tam sice možná i původně nějaký Afrobritové byli, ale tehdy šlo hlavně o mlácení přistěhovalců z Pákistánu, takže ten „rasismus“ tam byl vždycky…. Když černej mlátí hnědýho a bílej mu pomáhá, nemůže se ten černej divit, že je další na řadě…

 5. Dobrý deň, je viacej hatepankáčov na cz/svk?Ak hej, tvoríte nejakú komunitu rád by som sa pridal 🙂

  Zamyslite sa čo tu píšete o skinheadov, to je úplná blbosť skinheadi neboli rasisti ktorí v 70 rokoch mlátili čiernych, popíšte si s nejakým Skinheadom z tej doby z Londýna(nemam namysli boneheada), v 70 rokoch sa formovali boneheads možno aj preto nebolo vidieť rudeboys.

  Myslič: žiadni sharpáci niesu sebranka, je smola, že toto hnutie „očisty“ muselo vzniknúť ale na druhú stranu niesu potrební.Skinheadi niesu NS!!!

 6. https://www.facebook.com/celkovaimpotence zas hrajou

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: